nereye gidelim

İstanbul’da çocukla nereye gidilir?’ diye düşünüyorsanız çocukla gezi rehberine göz atın. Çocukla gezilecek tam 16 yer keşfettik...
Çocuklarla verimli zaman geçirmenin yolu, onlara eğlence vaat eden yerleri birlikte keşfetmekten geçiyor. İstanbul’un çocuklarla gezilebilecek en güzel müzelerini ve eğlence merkezlerini adres ve telefonlarıyla birlikte sunuyoruz…


Müzelerden, parklara, lunaparktan bilim merkezlerine her yaşa her zevke uygun alternatifler… Size düşen, çocuğunuzun elinden tutup verdiğimiz adresleri takip etmek!

İstanbul Modern

Hafta sonunda çocuğunuzla kültür-sanat etkinliği yapmak istiyorsanız Tavsiyemiz İstanbul Modern Sanatlar Müzesi...

Çocukların katılabileceği çalışmalar, cumartesi ve pazar günleri 10.00-11.30, 14.00-15.30 saatlerinde düzenleniyor. Etkinlikler 20 kişilik kontenjanla sınırlı olduğundan, katılım için önceden randevu almanız öneriliyor. 6-12 yaş aralığı çocuğunuzla birlikte Eğitim Odası'nda aile programlarına katılabilirsiniz. Müzeyi eğitmenler eşliğinde birlikte gezebilir, eserler hakkında çözümlemeler yapabilir ve sanat çalışmasında yer alabilirsiniz.

İstanbul Modern
Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4 Karaköy
Tel: 0212 334 73 00Santral İstanbul

Santral İstanbul, hem müze, hem sergi, hem de etkinlik alanı. Çocuğunuzla birlikte haftanın herhangi bir günü ziyaret edebileceğiniz gibi eğitim, atölye ve etkinlik programlarına da katılabilirsiniz.

Santral İstanbul’da bahar ayları boyunca her hafta sonu tüm çocuklar ve aileler için eğlence var! 25 farklı başlıkta toplam 63 atölye çalışması Santral İstanbul’un iç ve dış mekanlarında hayat buluyor.

Girişin ücretsiz olduğu Santral İstanbul'daki sergiler ve enerji müzesi, pazartesi hariç her gün 10.00-22.00 saatleri arası açık.

Santral İstanbul
Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santrali, Kazım Karabekir Cad. No:1 Eyüp
Tel: 0212 311 50 00Belgrat Ormanı

İstanbul Boğazı'nın batısında yer alan, 13 bin metrekarelik alanıyla doğayı doyasıya hissedilebileceğiniz ormanlık alanda örtülerinizi yayıp piknik yapabilir ya da ahşap masalarda piknik sepetlerinizdekileri rahatlıkla yiyebilirsiniz. Piknik alanlarında "kendin pişir kendin ye" seçenekleri de bulunuyor.

Çocukların dilediğince açık havada top oynayıp ip atlayabileceği bir eğlence ve dinlenme alanı olan Belgrat Ormanı’nda, özel olarak hazırlanmış sağlıklı yaşam parkuru ise yürümek ve spor yapmak isteyenler için.

Levent-Maslak-Bahçeköy ya da Kemerburgaz istikametlerinden giriş yapılan Belgrat Ormanları'nda tabelalar size yön veriyor. Her iki yönden ortalama 3 kilometrelik bir asfalt yoldan sonra Neşet Suyu'na varıyorsunuz.

Belgrat Ormanı
Adres: Sarıyer - İstanbul
Tel: 0212 486 00 72
İTÜ Bilim Merkezi

Geleceğin bilim adamları için önerimiz İTÜ Bilim Merkezi. Optik yanılsama, mekanik, enerji, matematik, DNA, uzay, uçak, titreşim, dalga, ses ve fizik ile ilgili birçok teoriyi uygulama yoluyla öğreten, 120 adet eğitici birimden oluşan bilim merkezi, çocuklara ve gençlere merak ve hayal ettikleri ile ilgili çözümler sunuyor.

İTÜ Taşkışla kampüsünde yer alan merkezi ziyaret eden çocuklar, bilimsel kavramları uygulamalı olarak görme ve öğrenme olanağına sahip oluyorlar. Merkezde görevli eğitmenler, çocuklara hem eğitim birimlerinin nasıl çalıştığı konusunda yardımcı oluyor hem de onların sorularına yanıt veriyorlar.
Merkez, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında açık.

İTÜ Bilim Merkezi
Adres: İTÜ Taşkışla Kampüsü Taksim
Tel: 0212 251 60 13, 0212 293 13 00Turkuazoo

Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo, Forum Alışveriş Merkezi’nin içinde yer alıyor. Toplam 23 akvaryumun bulunduğu Turkuazoo, üç katta toplam 8000 metrekare alana yayılmış durumda. Sergi alanında ise dönüşümlü olarak sualtıyla ilgili farklı sergilerin yer aldığı Turkuazoo’da, çocuklar için eğitim programları da düzenleniyor.

Sualtı eğitimlerinden, çevre korumaya kadar pek çok alanda bilgi veren programların sonunda çocuklara birer sertifika veriliyor.

Akvaryum, hafta içi 10.00-18.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında açık. Bilet fiyatları: 25 TL, 3-16 yaş arası 18 TL, 0-3 yaş arası ücretsiz. Dört kişilik aile 75 TL (Her ilave çocuk 15 TL)

Turkuazoo
Adres: Forum İstanbul Alışveriş Merkezi Kocatepe Mah. Paşa Cad. Bayrampaşa
Tel: 0212 640 27 40Koç Müzesi

Haliç kıyısındaki Rahmi M. Koç Müzesi’nde çocuklar, antika otomobile binme, gerçek bir uçağın kokpitinde oturarak kontrol panelini deneme veya bilimsel deney yapma mutluluğunu yaşayabiliyorlar. Ayrıca, hafta sonları çocuğunuzla birlikte Haliç kıyısında ücretsiz bir tren yolculuğu gibi özel aktivitelere katılabiliyor ya da deneyleri izleyebiliyorsunuz.

Müzede ayrıca hafta sonu 5-6-7-8 yaş grubu çocuklar için eğitim uzmanı gözetiminde düzenlenen atölyelerde, drama, resim çalışmaları, oyun ve deney seti faaliyeleri de düzenleniyor. En fazla 12’şer kişilik gruplar olarak saat 10.30’dan başlayarak 18.00’e kadar devam eden birer saatlik atölye çalışmalarının grup ücreti 120 TL.

Rahmi Koç Müzesi
Adres: Hasköy Cad. No: 5 Hasköy
Tel: 0212 369 66 00Atatürk Arboretumu

Doğayı ve ağaçları seven çocuklar için öneri Atatürk Arboretumu… İlk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına, bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak amacıyla kurulmuş olan Atatürk Arboretumu, dünyanın dört bir tarafındaki bitkileri içeriyor.

Başka iklimlere seyahat etmeden tüm bitki türlerini bir arada görebileceğiniz, çocuğunuzla birlikte arboretum ve bitkiler hakkında bilgi alabileceğiniz Atatürk Arboretumu, hafta içleri ziyarete açık. Hafta sonları ve resmi tatil günleri sadece serbest giriş kartı alanlar girebiliyor. Serbest giriş kartı, ücret karşılığında yıllık veriliyor ve tüm aile için geçerli oluyor.

Atatürk Arboretumu
Adres: İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bahçeköy
Tel: 0212 226 19 29Şişli Belediyesi Bilim Merkezi

Bilime meraklı çocuklar için öneri Bilim Merkez... İstanbul’un tek interaktif bilim müzesi olan Bilim Merkezi’nde çocuklar; fizik, biyoloji, matematik, beyin, elektrik, uzay, optik ve yanılsamalarla ilgili 100 adet deney birimi ile bu konular hakkında genel bilgi sahibi olabiliyorlar.

Ayrıca dev mikroskoplar, zeka oyunları, dünyada sadece dört adet bulunan uzun balina iskeleti, Akdeniz foku, yeşil deniz kaplumbağası, 20 milyon yıllık ağaç, göktaşı, gökevi ve karadelik de çocukların ilgisini çekebilecek cinsten.

Merkez, haftanın yedi günü 09.00-18.00 saatleri arası ziyarete açık.

Şişli Belediyesi Bilim Merkezi
Adres: Öğretmen Haşim Çeken Caddesi, Fulya
Tel: 0212 266 00 46Oyuncak Müzesi

Hem bugünün hem de geçmişin çocukları için öneri Oyuncak Müzesi… Yazar Sunay Akın’ın kurduğu Oyuncak Müzesi oyuncakların sayısı ve çeşidi inanılmaz! İçeri adımınızı attığınız anda kendinizi masalsı bir dünyada buluyorsunuz.

Müzede ayrıca çocuklar için yaz drama okulu da bulunuyor. 21 Haziran- 7 Ağustos tarihleri arasında eğitim verecek olan okul, 4-6 ve 7-14 yaş grubundan oluşuyor. Kayıt için şimdiden bilgi alabilirsiniz.

Müze, Pazartesi hariç her gün 9.30-18.00 saatleri arasında açık.
Fotoğraf çekiminin yasak olduğu müzenin tam bilet fiyatı 8 TL, indirimli fiyatı ise 5 TL.

Oyuncak Müzesi
Adres: Ömerpaşa Cad. Zeki Zeren Sok. No: 17 Göztepe
Tel: 0216 359 45 50 - 51Fenerbahçe Parkı

Kadıköy’ün en havadar, en yeşil ve en özenli parkı Fenerbahçe Parkı… Hafta sonları kahvaltılıkları alıp masalı banklardan birine kurulmak ve ailece temiz hava altında kahvaltı yapmak için harika bir mekan.

Parkın içinde yürüyüş alanları, çocuk parkı, bisiklet binmeye uygun ortam ve kafeler de var.Miniaturk

Miniaturk’te, bir açık hava müzesi… Türkiye’deki pek çok yapının maketlerin yanı sıra çocukların hoşça vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da bulunuyor. Giriş ücreti tam 5 TL, öğrenci ise 3 TL.

0-12 yaş grubuna yönelik Miniaturk oyun alanında çocuklar, tarihi oyuncaklarla oynama zevkini yaşıyorlar. Burada Truva atı, Halikarnas Mozolesi, Osmanlı kalesi ve salıncaklar, tahtıravelli gibi oyuncaklar bulunuyor.

- Aynı anda 24 çocuğun binebildiği Miniaturk Ekspress Tren sayesinde çocuklar, her eğleniyor hem de bütün alanı da tanıma fırsatı buluyorlar. Ücret, 1 TL.
- Miniaturk Çocuk Oyun Alanı’nın hemen yanında yer alan labirent ve satranç alanında çocuklar zeka geliştirici oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirebiliyorlar. Ücreti, 1 TL.
- Çocuklar ve büyükler için ayrı ayrı iki pist halinde her yaş kesimine hitap eden Go-kart pistinin ücreti 5 dakika için10 TL, 10 dakika için ise 15 TL.
- Çocuk oyun alanında kurulu trambolinle her yaşta ziyaretçi stres atabiliyor. Ücreti, 2 TL.
- Miniaturk ziyaret saatleri yaz dönemi hafta içi: 9.00-19.00 / hafta sonu: 9.00-21.00

Miniaturk
Adres: İmrahor Caddesi Sütlüce
Tel: 0212 222 28 82Şile Plajı

Şile, İstanbul'da yaşayan ve kısa bir yolculukla tatil yerine varmak isteyenler için ideal bir yer. Şile’de temiz havada ailenizle birlikte sahil keyfi yapabilirsiniz. İstanbul'a 60 kilometre uzaklıktaki Şile’ye, İstanbul Avrupa yakasından Fatih Köprüsü'nü geçerek ulaşabilirsiniz.Bostancı Lunaparkı

Çocuklarla lunaparka gitmek istediğinizde, çocukluğumuzdaki panayırları andıran açık havada bir mekan tercih ediyorsanız Bostancı Gösteri Merkezi yanındaki lunaparka gitmelisiniz.

Lunaparkta atlı karıncadan zincire, uçaktan çarpışan arabalara, ahtapottan korku tüneline, star fire’dan gondola ve çocuk trenine kadar pek çok eğlence imkanı bulunuyor.

Lunapark, her gün 11.00-24.00 saatleri arasında açık.

Bostancı Lunaparkı
Adres: Mehmet Şevki Paşa Cad. Bostancı
Tel: 0 216 384 72 10Büyükada Turu

Büyükada’da motor sesinden uzak, ailece sakin bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Ayrıca, faytonlarla yapılan ada turlarına katılarak da eğlenebilirsiniz. Çam ağaçları ile kaplı yollarda yapılan gezide büyük tur için parkur 14 km, küçük tur için ise 7 km.

Ada’ya Sirkeci sahilinden düzenlenen şehir hatları seferleri ile ulaşmak mümkün. Yaz sezonunda Kabataş'tan kalkan seferler ile yine Kabataş iskelesinden kalkan deniz otobüsü seferleri veya Kadıköy, Bostancı seferleri ile Kartal, Maltepe, Bostancı'dan kalkan gezi tekneleri de diğer alternatifleri oluşturuyor.

Şehir hatları danışma: 0212 249 18 96
Deniz otobüsü tel: 0212 516 12 12Demirciköy Uzunya Plajı

Uzunya plajı muhteşem bir kaçış noktası. Hem büyükler hem küçükler için harika bir plaj ve dinlenme yeri… Küçük bir koyda ister yemyeşil çimlerde isterseniz de kumsalda güneşlenebilirsiniz.

Kapalı koy olduğu için denizin dalgalı olmaması, yazın çocuklarla güvenli deniz keyfi yapmak için kolaylık sağlıyor. Ailece sessiz, sakin ve doğal bir gün geçirmek istediğinizde burayı tercih edebilirsiniz. Özellikle hafta içi daha sakin olduğunu belirtelim.

Buraya ulaşmak için, Sarıyer'den Kilyos'a doğru giderken Demirciköy Plajı oklarını takip edin. Sahile indiğinizde bir kamp alanından geçip Uzunya Plajı'na çıkıyorsunuz.

Demirciköy Uzunya Plajı
Adres: Demirciköy Plajı Kilyos
Tel: 0212 204 07 33İstanbul Yunus Gösteri Merkezi (Dolphinarium)

Çocuklar için çok cazip, ilginç ve eğlenceli aktivite yunuslarla vakit geçirmek!

Yunus gösteri merkezinde, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 15.00-17.00-19.00 saatlerinde yunus şovu düzenleniyor.

Çocukların gösteri esnasında yunusları sevmelerine de izin veriliyor. Gösteri bitiminde isteyenler yunusla yüzebiliyor. Giriş ücretleri tam 25 TL, 3-16 yaş 20 TL, öğrenci ve öğretmen 20 TL, 0-3 yaş ise ücretsiz.

Yunus Gösteri Merkezi
Adres: Silahtarağa Cad. No:2/4 Eyüp
Tel: 0212 581 78 78

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !